A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління гуманітарної політики
Камінь-Каширської міської ради

Камінь-Каширський краєзнавчий музей – історичне багатство громади!

Фото без опису

У фондовій колекції Камінь-Каширського народного краєзнавчого музею зберігається близько 4-х тисяч експонатів, з яких більше 2300 предметів віднесені до державної частини Музейного фонду України. Окрім того, ряд цікавих пам`яток зберігається у шкільних музеях району.

Найбільша за кількістю збірка районного музею – етнографічна; вона містить виняткові зразки вишивки початку ХХ ст., предмети побуту і вжитку жителів нашого краю з кінця ХІХ – поч. ХХ ст.

Зібрання сакральних предметів також досить цікаве, позаяк представлене церковними тканинами, як-от: фелоні і єпитрахилі початку ХХ ст. – зразки літургійних тканин і гаптарства – із Раків-Ліської церкви, творами іконопису, предметами храмового начиння, книгами. Унікальною пам`яткою є фрагменти різьбленого вівтаря І пол. ХVІІ ст. – найстарішого католицького дерев`яного вівтаря на Волині. З ХІХ ст. він знаходився у камінь-каширській Різдво-Богородичній церкві і використовувася як горнє місце. Ці фрагменти є предметом зацікавлення для науковців і мистецтвознавців. От і нещодавно наукові працівники відділу хіміко-фізичних досліджень Національного науково-дослідного реставраційного центру України працювали в музеї і проводили дослідження матеріалів розпису цього вівтаря. До рідкісних пам`яток відноситься й ікона ХІХ ст. «Святий Миколай» із запруддівської Свято-Успенської церкви – меморіальна ікона родини Косачів.

До найцінніших експонатів, поза сумнівом, віднесені й зуби викопного волохатого слона (мамонта), котрі Мирослав і Руслана Наумики із Бузак виявили під час копання ставка біля свого дому і прийняли правильне рішення, передавши їх у фондову колекцію музею. Саме про них йде мова у першому номері журналу «Історичний калейдоскоп». «Де мамонти загубили свої зуби?» – так називається стаття, вміщена на перших шпальтах видання.

Фото без опису

Пізнавальним і доволі інформативним є музейний фотоархів: колекція знімків різного періоду презентує історію міста і краю. Сім`я Коників з нашого міста передала унікальні світлини, серед яких – будівельні роботи на зведенні дому (думається, що то сучасний будинок культури) на міській площі в 20-30-х роках ХХ ст. Ніколи і ніде не доводилося бачити таке фото, можливо, то взагалі єдиний екземпляр.

Фото без опису

На іншому знімку є особистий штамп фотографа Ф. Космала, який працював у Камені-Каширському в 1924 р. Є підстави вважати, що саме він зробив ряд фото, котрі зберегли для нас краєвиди міста і деяких сіл краю у міжвоєнний період.

Фото без опису

Завдяки місцевим волонтерам постійно доповнюється новими експонатами стаціонарна виставка про сучасні події на сході України. Особлива вдячність за безкорисну співпрацю Сергію Шумику, Олегу Ліпичу, Сергію Романовичу, Олексію Карпіку.

А чого варта для поціновувачів старовини фісгармонія 1870 року! Цей старовинний музичний інструмент, виготовлений у Богемії, передала для музею родина Арсенюків із міста. Щоправда, старі експонати, як старші люди: потребують лікування і уваги до себе. Тому питання реставрації фісгармонії залишається відкритим.

Музей має велике коло друзів і просто зацікавлених людей, котрі передають на збереження знайдені артефакти чи особисті цікаві речі. Щира вдячність їм усім.

Одначе, все історичне багатство громади вже не вміщується в теперішньому просторі музею. Тому кілька років назад місцева влада прийняла вольове рішення і придбала приміщення старого костелу для культурно-просвітницького центру, в якому б знайшли місце музейні експозиції, картинна галерея, а ще, скажімо, – art-кафе, мистецька крамниця, конференц-зал тощо. Це буде багатофункціональний комплекс, який об`єднає в собі музейно-туристичну, культурно-освітню та дозвіллєву функції.

Фото без опису

У мезеї працюють з експонатами реставратори Науково-дослідного реставраційного центру України.

Фото без опису

Фото без опису

Меморіальний посуд Косачів-Тесленків-Приходьків  в експозиції музею.

Фото без опису

Уроки писанкарства в музеї.

 

Наталія Пась, директорка краєзначого музею

 

Вхід для адміністратора